Preskocit navigáciu

Výstava k 65. výročiu oslobodenia Trenčína


Výstava k 65. výročiu oslobodenia Trenčína
V priestoroch Posádkového klubu Trenčín Veliteľstva síl výcviku a podpory OS SR sa 9. apríla uskutočnila vernisáž výstavy „65. výročie oslobodenia Trenčína“. Cieľom výstavy je pripomenúť obdobie druhej svetovej vojny pomocou dobových dokumentov z fondu Štátneho archívu Trenčín, fotografií, poštových dokumentov, vojenských vyznamenaní a medailí. Oživili ju aj exponáty zbraní z druhej svetovej vojny z depozitu Trenčianskeho múzea, ako aj zbierky členov Klubu vojenskej histórie „Dukliansky priestor“ z Trenčína.

Následne sa uskutočnilo slávnostné ocenenie vojenských veteránov druhej svetovej vojny, ktorého sa zúčastnil aj minister obrany Jaroslav Baška , ktorého na slávnostnom akte sprevádzal predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) Pavol Sečkár, primátor mesta Branislav Celler a zástupcovia z veľvyslanectiev Českej republiky, Ruskej federácie a Bieloruskej republiky.

Jaroslav Baška udelil 36 odbojárom Pamätné medaile za účasť v boji proti fašizmu a za oslobodenie vlasti a primátor Trenčína ich ocenil Pamätnými listami. Zástupca z veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku odovzdal medaile účastníkom protifašistického odboja z Trenčína a predseda SZPB Pavol Sečkár im odovzdal zväzové vyznamenania.

Návštevníci výstavy, medzi ktorými bol aj čestný predseda trenčianskeho Klubu vojenských veteránov generálmajor v.v. Rudolf Tvaroška, bývalý náčelník Generálneho štábu ASR generálplukovník v. v. Jozef Tuchyňa, jeho bývalý zástupca generálporučík Pavel Honzek si zo záujmom prezreli exponáty výstavy. Kurátorom výstavy je nadpráporčík v.v. Jozef Korený, člen Klubu vojenských veteránov. Výstava je otvorená denne od 8,00 do 18,00 h do 14. mája 2010.

Výstava k 65. výročiu oslobodenia TrenčínaVýstava k 65. výročiu oslobodenia TrenčínaVýstava k 65. výročiu oslobodenia TrenčínaVýstava k 65. výročiu oslobodenia TrenčínaVýstava k 65. výročiu oslobodenia Trenčína2Výstava k 65. výročiu oslobodenia Trenčína2

Autor: Marta Koprivňanská , Foto: František Horečný - Dátum: 12.04.2010
Čítanosť: 12620
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share